پاسخ به یک اشتباه در زمینه باگ پردازنده ها

پاسخ به یک اشتباه در زمینه باگ پردازنده ها

همانطور که در روزهای اخیر و طی مطالب متعدد مطلع و آگاه شده اید، باگ های امنیتی در تمامی تولید کننده های پردازنده اعم از Intel، AMD و حتی ARM موجب نگرانی کمپانی های بزرگ مانند مایکروسافت و گوگل شده است. دامنه این نگرانی به کاربران خانگی نیز رسیده بود که مایکروسافت با عرضه پچ امنیتی برای ویندوز و گوگل با مشاوره های فنی خود، خیال کاربران را تا حدودی آسوده کرده اند. در همین راستا نیز مطلبی را برای شما عزیزان منتشر کردیم که طی آن به آموزش گام به گامی را برای جلوگیری از این مسئله احتمالی در بر داشت.

اما هدف از ارائه این مطلب، پاسخ به برخی از اشتباهات کاربران وب سایت و خوانندگان عزیز در زمینه آسیب پذیری گونه های متفاوت CPU ها است. کمپانی “اینتل” به عنوان اولین شرکتی بود که توسط مهندسان شرکت های گوگل و مایکروسافت از دو ایراد Meltdown و Spectre مطلع شد و به دلیل پنهانکاری در این زمینه و ارائه پردازنده های Coffee Lake پس از اطلاع از ایراد، در انتظار دادگاه به سر می برد. اما به دلیل حجم اخبار مرتبط با افت سهام، شکایات و پنهانکاری اینتل و همچنین به این علت که AMD تنها یک نسل را پس از ۵ سال معرفی کرده است، این دیدگاه به وجود آمده است که تنها پردازنده های Intel از این باگ امنیتی رنج می برند.

متاسفانه این اشتباه اجتناب ناپذیر کاربران را به سمتی برده است که در مطالب مرتبط با ایرادات Meltdown و Spectre، در بخش نظرات اعلام کرده اند که این ایراد تنها CPU های اینتل را در برگرفته و برای محصولات AMD مشکل خاصی وجود ندارد. دو روز پیش گوگل مطلبی را در وبلاگ رسمی خود منتشر نمود که ضمن تائید بروز مشکل برای هر ۳ تولید کننده Meltdown و Spectre، راه حل هایی را ارائه کرده و بخش هایی که این خطر متوجه آنها نیست را نیز برجسته و معرفی کرد. مهندسان گوگل تائید کرده اند که در اواسط سال ۲۰۱۷ و طی همکاری با مهندسان دو شرکت AMD و Intel به ایراد فوق پی برده و تا کنون در حال کار بر روی آن هستند. در نتیجه درست در همان زمان کشف مسئله امنیتی، شرکت AMD نیز در کنار Intel به وجود باگ مورد بحث پی برده است. اما از آنجایی که پس از سری اول پردازنده های Ryzen و EPYC پلتفرم جدیدی را راهی بازار نکرده است، بار گناهان آن در زمینه موارد حقوقی کمتر از شرکت رقیب …

اخبار پیشنهادی:

پاسخ به یک اشتباه در زمینه باگ پردازنده ها

Let’s block ads! (Why?)